Kruchy solne
Sól jednoznacznie określa rodzaj stosowanej terapii.
Kruchy solne używane do budowy obiektów haloterapii mają za zadanie podkreślenie charakteru obiektu. Do budowy ekskluzywnych obiektów używa się bloczków solnych o regularnych kształtach. Cegiełki uzupełnia się elementami drewnianymi, zamyka w drewniane ramy lub muruje całe ściany. Dekoracje wykonane z soli dodatkowo podświetla się dla uzyskania efektu. Architekci wnętrz mają duże możliwości wkomponowania elementów solnych dla podniesienia wartości estetycznej. Należy pamiętać że kruchy solne nie są źródłem aerozolu solnego i pełnią jedynie role dekoracyjną. Aerozol solny w obiektach haloterapii inhalacyjnej wytwarzany jest przez generator aerozolu solnego.
Kruchy solne stosowane do budowy grot solnych pochodzą z polskiej kopalni soli w Kłodawie. Kopalnia soli w Kłodawie wydobywa sól uformowaną przez siły natury w okresie cechsztyńskim czyli 200 mln lat temu. Bryły kryształów solnych są ręcznie selekcjonowane na potrzeby wyrobów galanterii solnej.
W Pakistanie wydobywa się karnalit uwodniony podwójny chlorek potasu i magnezu o wzorze KCl·MgCl2·6H2O minerał bezbarwny, biały, żółty lub czerwony. Gorzki, łatwo rozpuszczalny w wodzie, występujący w górnych warstwach złóż solnych, obok soli kamiennej i sylwinu, używany do otrzymywania metalicznego magnezu, soli potasowych i produkcji nawozów sztucznych. W Pakistanie wytwarzane są z niego cegły solne i inne przedmioty użytkowe. Swoim wyglądem przypomina halit czyli chlorek sodu NaCl wydobywany w Kłodawie. Cała gama tych produktów dostępna jest w sklepach internetowych w Polsce i na świecie. NaCl jest składnikiem soli fizjologicznej obecnej w organizmie człowieka. Bez względu jednak na sposób wykonania oraz materiał użyty do budowy obiektu haloterapii dopiero zastosowanie halogeneratora pozwala obiektom naziemnym odtworzenie atmosfery panującej w komorach solnych Wieliczki, Bochni, Kłodawy innych naturalnych kopalń soli kamiennej, dzięki niemu stają się obiektami haloterapii.