Panele solne
Płyty solne dają dodatkowe możliwości aranżacyjne i w znacznym stopniu skracają czas adaptacji pomieszczenia w stylu groty solnej.
Płyty solne można swobodnie łączyć tworząc skomplikowane wzory jaskiń solnych o dowolnych kształtach. Płyty solne wykonane są z kruchów solnych o różnej barwie zatopione żywicy poliestrowej. Kolor żywicy możemy dobrać dowolnie w zależności od aranżacji wnętrza. W związku z użyciem do ich wykonania żywicy poliestrowej nie zaleca się wykonywania z nich bardzo dużych powierzchni. Żywica w stanie wyschniętym nie stanowi zagrożenia jednak u osób z alergiami mogą wystąpić reakcje alergiczne. Zdecydowanie odradza się stosowanie paneli w obiektach o podwyższonej temperaturze np. w saunach gdzie z uwagi na odkryte ciało reakcje alergiczne mogą się nasilić. W normalnej temperaturze otoczenia niewielkie elementy dekoracyjne nie powinny wpływać negatywnie. Panele solne podświetlone z tyłu dają efekt wzbogacający wnętrze podkreślając jego charakter.
Panele solne można wykonać we własnym zakresie używając do tego celu kruchów solnych z kopalni soli w Kłodawie lub Pakistanu czy z kopalni Polkowice-Sieroszowice. Kruchy solne w zależności od pochodzenia charakteryzują się różną barwą. Sól czerwona charakterystyczna dla Kłodawy jest wynikiem zawartości żelaza w jej składzie. Sól krystaliczna dostępna jest w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Możliwości różnych kompozycji zależą od naszej wyobraźni i potrzeb.
Aby wykonać panel solny należy użyć formy o wielkości dostosowanej do naszej aranżacji i wzoru jaki chcemy uzyskać. Formę smarujemy pastą separującą, która uniemożliwi przyklejenie się żywicy do formy. Forma powinna mieć kształt umożliwiający wyjęcie zastygniętego panelu lub można zastosować formę z demontowanymi elementami. Układamy w formie wzór z kruchów solnych i wlewamy żywicę do określonego poziomu tak aby kruchy solne były zatopione w żywicy. Po zakończeniu procesu utwardzania żywicy wyciągamy płytę z formy.
Przy dużych powierzchniach jako dodatkowe zbrojenie możemy użyć siatki z włókna szklanego powszechnie stosowanego w budownictwie do systemów dociepleń budynków. Siatkę taką układamy na dnie formy.
Tak przygotowane panele solne mocujemy za pomocą wkrętów do szkieletu lub bezpośrednio do ścian pomieszczenia haloterapii. Podświetlenie takich elementów daje efekty wizualne trudne do uzyskania za pomocą innych materiałów.